Više o nama

Ciljevi i djelatnosti Udruženja su: promocija lean i agilnih principa i metoda razvoja softvera, poticanje stručnog usavršavanja svojih članova o lean i agilnim principima i metodama razvoja softvera, poticanje startup razmišljanja u razvoju softver zajednice, zalaganje za unapređenje edukacije iz oblasti IT-a i razvoja softvera...pročitaj više...

Šta je SCRUM?

Scrum je jedan od agilnih okvira za način organizacije i upravljanja procesom razvoja proizvoda. Taj proizvod je obično softverski, ali se Scrum uspješno može primijeniti i u drugim djelatnostima. Svoje ime je dobio po prepoznatljivom načinu restartovanja igre u ragbiju.

Na bazi ranijeg članka "The New New Product Development Game" (Takeuchi i Nonaka, 1986), Jeff Sutherland i Ken Schwaber publicirali su prve radove o Scrum okviru devedesetih godina, a njih dvojica i danas razvijaju i održavaju oficijelni Scrum vodič koji je dostupan i na jezicima regiona.

Scrum nije standardizirani proces gdje metodološki slijedite seriju sekvencijalnih koraka koje trebaju povećati šanse za uspjeh projekta u zadanim vremenskim i budžetskim okvirima. Scrum je način organizacije i upravljanja procesom razvoja, koji je baziran na nizu vrijednosti, principa i praksi. Propisane vrijednosti, principi i prakse poslužit će kao temelj na kojem će Scrum organizacija dodati svoj jedinstveni pristup primjene inženjerskih i Scrum praksi.

Scrum vrijednosti i principi podudaraju se sa vrijednostima i principima agilnog razvoja software-a. Scrum prakse čine Scrum uloge, aktivnosti, artifakti i njima pridružena pravila. Ukratko, Scrum uloge su Product Owner, osoba u Scrum timu koja je odgovorna za to šta će se iz seta utvrđenih zahtjeva korisnika razvijati i po kojem redu; Scrum Master koji je odgovoran za vođenje tima u kreiranju i slijeđenju vlastitog procesa baziranog na Scrum okviru i Scrum razvojni tim, koji je odgovoran za određivanje kako će se isporučiti ono što Product Owner traži. Scrum artifakti su backlog proizvoda (Product Backlog) koji predstavlja prioritiziranu listu zahtjeva sistema, Sprint Backlog koji sadrži listu stavki iz Product Backlog-a koje je Scrum tim predvidio da može implementirati u vremenski ograničenoj razvojnoj iteraciji koja se u Scrum-u naziva Sprint. Rezultat rada razvojnog tima bi trebao biti potencijalno isporučljivi inkrement proizvoda. Na kraju, obavezni dio Scrum procesa su aktivnosti planiranja i izvršenja Sprint-a, dnevni Scrum sastanci, demo i retrospektiva Sprint-a te razvoj Product Backlog-a (tkzv. grooming ili refinement).

Pored brojnih vodiča za Scrum koji se mogu pronaći na internetu, za ovaj put preporučujem kratki 10-minutni video.

Kemal Bajramović
Certified ScrumMaster® (CSM)

sampleUpoznajte se sa statutom Udruženja, pravima i obavezama članova...

Opširnije...

samplePopunite pristupnicu online, uplatite članarinu...

Opširnije...

sampleRegistrujte se na web sajtu i pročitajte kako da svoje tekstove objavljujete na ovoj stranici...

Opširnije...

Naše usluge

Drugi o nama

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo.

~ Vanja Terzić

Kontaktirajte nas

Bosnia Agile
HUB 387, Zgrada BOSMAL
Milana Preloga 12, Sarajevo 71000
Bosna i Hercegovina

+387 33 123 456
Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.
www.agile.ba